top of page

Okullar açılıyor, çocukların sınıftaki başarısı için peynir, süt ve yumurta şart

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 6 Eylül 2021 tarihinde yüz yüze eğitimin başlayacağını açıklamasıyla birlikte evlerde okula dönüş hazırlıkları başladı. Beslenme uzmanları yaz tatilinde çocukların değişen yemek alışkanlıklarını düzeltmek ve derslerinde başarılı olmalarını sağlamak için kahvaltının önemine dikkat çekiyor.


Vücudun protein ve kalsiyum ihtiyacını en iyi şekilde dengeleyen süt ve süt ürünleri; açık zihin, güçlü konsantrasyon ve doğru kemik gelişimi için büyük önem taşıyor. Teksüt, bu nedenle kahvaltıda ve çocukların beslenme çantalarında süt, süt ürünleri ve sütlü atıştırmalıklara yer verilmesini tavsiye ediyor.

Süt ve süt ürünleri, bedenin protein ve kalsiyum ihtiyacını en iyi şekilde dengelerken, açık zihin, güçlü konsantrasyon ve doğru kemik gelişimi için büyük önem taşıyor. Araştırmalar, düzenli olarak kahvaltı yapan ve kahvaltıda süt ürünleri tüketen çocuklarda eğitim başarısının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Çocuklar kahvaltıya ebeveynleriyle oturmalı

Teksüt A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray, okula dönüş için evlerde tatlı bir telaşın başladığı bugünlerde çocukların okuldaki başarısı için süt ve süt ürünlerinin oldukça önemli olduğunu belirterek, okula gitmeden önce ailece yapılacak kahvaltının hayati önem taşıdığını söyledi. Anne ve babaların kahvaltı sofrasına hep birlikte oturmalarının çocuklara örnek olduğunu, çocukların kahvaltı alışkanlığını bu şekilde kazandıklarına dikkat çekerek, “Okul başarısı için çocukların süt, peynir ve yumurta olmazsa olmaz besin kaynakları. Olağanüstü besleyici niteliği, bedenin yapısal ihtiyaçlarına yönelik katkısı ve özellikle kemik gelişimine yaptığı destekle süt, vazgeçilmez bir besin maddesi. Çeşitli araştırmalar, düzenli olarak kahvaltı yapan ve kahvaltıda süt ürünleri tüketen çocuklarda eğitim başarısının daha yüksek olduğunu gösteriyor” dedi.

Beslenme çantasına dikkat

Protein, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko, B1, B2, B6, B12 vitamini gibi içerikleriyle süt ve süt ürünlerinin, günlük beslenme ihtiyacına en sağlıklı cevabı verdiğine dikkat çeken Arda Aksaray şunları söyledi:

“Beslenme çantasında da süt ve süt ürünlerine mutlaka yer verin. Özellikle çocuklar kahvaltıda mutlaka 1 bardak süt içmeli. Mümkünse gün içinde veya akşam 1 bardak daha ideal olur. Bununla birlikte hem sabah hem de gün boyu tüketime uygun peynir, tereyağı, ayran, yoğurt gibi pek çok sütlü seçenek ve keyifle tüketilebilecek pek çok sütlü atıştırmalık da var. Peynire genellikle mesafeli duran küçük çocukların da keyifle tüketebileceği seçenekler sunuyoruz. Teksüt’ün eğlenceli lezzetleri arasında yer alan Çubuk Peynir ve Misket Peynir, şekil ve lezzet itibarıyla tüketirken eğlendiriyor ve çocukların peynir yemesini kolaylaştırıyor.0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page