top of page

Samsung, Galaxy Note10’un Tasarımını Nasıl Yeniden Yarattı?

Güç ve taşınabilirlik arasında mükemmel bir denge kuran Galaxy Note10 ve Galaxy Note10+, güçlü olduğu kadar etkileyici olan ince ve neredeyse çerçevesiz tasarımın içine, performansını artıran inovatif ve üretken araçlar sığdırıyor

Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Tasarım Ekibi Lideri Yun-je Kang, amiral gemilerinin tasarımı ardında yatan felsefeyi özetledi: “Akıllı telefonlar bugünlerde her zaman elimizde ve birey olarak tercihlerimizi yansıtan nesneler haline geliyorlar” diyen Kang, sözlerini şöyle sürdürdü: “En başından beri, tüketicilerin günümüzde akıllı telefonlarını nasıl kullandığını, tüm ayrıntılarıyla anladığımızı gösteren bir tasarım yapmak için yoğun bir şekilde çalıştık.”

Samsung’un Galaxy Note serisinde yer alan Galaxy Note10’un boyutlarını ve biçimini, Y ve Z kuşağından kullanıcılara daha yakın ve üretken bir akıllı telefon deneyimi sunacak şekilde nasıl uygun hale getirdiğini inceleyelim.

Geliştirilmiş S Pen ile ince ve şık Galaxy Note10, tek parça camdan kesilmiş gibi görünen, tutması rahat, pürüzsüz bir biçime sahip. Akıllı telefonun sade fakat sağlam tasarımı, neredeyse çerçevesiz bir ekranı destekliyor. Bu da aynı anda birden fazla işle uğraşan Note kullanıcılarına daha fazla alan sunuyor.

Galaxy Note10’daki Sinematik Sonsuz Ekran kenarların üzerini aşarak gövde ile ekran arasındaki sınırı belirsiz hale getiriyor. Ekranın orta üst kısmında ise ön kamera yer alıyor. Ekrana dengeli ve estetik bir görünüm katan bu yeni tasarım aynı zamanda ön kameranın konumu sayesinde kullanıcıların eğlenceli ve özgün duvar kağıtları kullanabilmelerini sağlıyor.

Note serisinin vazgeçilmez bir parçası olan S Pen de yeni bir tasarım ve Samsung Notes uygulamasında birden fazla ton desteği gibi bir dizi kullanışlı özellikle güncellendi. Şimdi, Samsung’un güçlü not alma uygulamasını kullanırken istediğiniz kalem rengini ve tarzını favori olarak kolayca kaydedebilir, S Pen’deki butona basarak bunu yükleyebilir ve gönlünüzden geçenleri kendi tarzına en uygun şekilde yazıp çizmeye başlayabilirsiniz. Galaxy Note10’un gövdesiyle kusursuz bir şekilde entegre olan S Pen, cihazın bütünlüğünü bozmayarak estetiğini de zenginleştiriyor. Elde rahatlıkla tutulabilen S Pen’i kullanmak kesinlikle bir keyif. S Pen’i yeniden tasarlayarak şık ve gelişmiş bir tasarım elde etti.

Daha üstün bir kullanıcı deneyimi sunmak isteyen Samsung, gerçek kalem ile yazı yazarken veya çizim yaparken çıkan sesleri S Pen’e de ekledi. Yani, Galaxy Note10 ekranı üzerinde not alırken aynı bir kağıdın üzerine not alırmış gibi ses çıkıyor. Kullanıcılar S Pen’i cihazın içine yerleştirdiğinde ise kalemin kapağını kapatırken çıkana benzer bir tıklama sesi duyuyor.

Daha fazla seçenek ve renk 6,3 inç Galaxy Note10 ve 6,8 inç Galaxy Note10+ ile birlikte Galaxy Note ilk kez iki ayrı boyut seçeneğiyle geliyor. Daha önceki sürümlere benzer ölçülere sahip Galaxy Note10+’ın yanı sıra daha kompakt boyutlara sahip bir biçimde gelen en yeni Galaxy Note10, seriyi özel kılan karakteristik özelliklerden yararlanmak isteyen fakat daha küçük ekranları tercih eden akıllı telefon kullanıcılarına hitap ediyor.

Galaxy Note10’un etkileyici tasarımı bir o kadar etkileyici renk seçenekleriyle tamamlanıyor: Ay Tozu Grisi, Fildişi Beyazı ve Duman Siyahı. Fildişi Beyazı ve Duman Siyahı kendi zarif parlaklıklarına sahipken, Ay Tozu Grisi ise ışığın geliş açısına göre gökkuşağı renklerini yansıtıyor. Bu renk, kullanıcıların farklılaşma isteklerini etkileyici bir şekilde karşılıyor.

Kullanıcılara akıllı telefonlarını kişiselleştirmeleri için daha fazla yol sunmak için Galaxy Note10’da, çeşitli renk ve malzemelerde kılıfların da yer aldığı geniş bir aksesuar yelpazesi bulunuyor. Daha pratik bir görünüm için Clear View kılıfı tercih edebilir, daha klasik bir estetik görünüm için ise Deri Kılıf kullanabilirsiniz.

Gezegene öncelik veren ambalaj Samsung, yeni Galaxy cihazları geliştirirken güçlü yeniliklerin daha sade ve daha sürdürülebilir olmasına öncelik veriyor. Sürdürülebilirlik başta Y kuşağı olmak üzere tüm tüketiciler için hiç bu kadar önemli olmamıştı. Yakın zaman önce yayınlanan bir Nielsen raporuna göre Y kuşağı mensuplarının yüzde 73’ü sürdürülebilir ürünlere daha fazla para ödemeye hazır[1].

Aynı Galaxy S10 gibi Galaxy Note10 da plastik ve vinil yerine sürdürülebilir malzemelerden üretilen doğayla dost ambalajlar kullanıyor. Cihaz ayrıca daha az kaynak tüketecek şekilde tasarlandı. Şimdi her bir akıllı telefon ve bileşenleri, ayrı ayrı ambalajlanmak yerine sağlam selüloz kalıplara konuyor.

Doğayla dost diğer düzenlemeler arasında Samsung’un Galaxy Note10 ambalajları ve kullanım kılavuzlarının üretiminde FSC (Forest Stewardship Council) sertifikalı kağıt kullanma, plastik bağları kağıtla değiştirme ve şarj aletlerini üretirken yüzde 20 geri dönüştürülmüş plastikten yararlanma kararları yer alıyor.

Ürünlerinde ve ambalajlarında doğayla daha dost malzemeler kullanmaya ek olarak Samsung, Galaxy Upcycling programı gibi girişimlerle elektronik atık miktarını azaltmak için yenilikçi yollar arıyor. Eski teknolojiler için yeni ve faydalı kullanım alanları bulmayı hedefleyen ileri dönüşüm çalışmalarına öncülük eden şirket, daha fazla cihazın çöpe gitmesini engellemenin yanı sıra sağlık, eğitim ve başka sektörlerde potansiyel uygulama alanları olabilecek dinamik teknolojilerin geliştirilmesine destek veriyor.

Kang’ın anlattığı gibi sürdürülebilirlik, yeni Galaxy ürünleri tasarlarken yol gösterici olmayı sürdürüyor. “Sürdürülebilirlik, Galaxy cihaz tasarımı için önemli bir değer” diyen Kang, sözlerini şu şekilde tamamlıyor: “İleride, Samsung sürdürülebilir yeniliklerin peşinde koşmaya devam edecek. Yalnızca ürün tasarımını sadeleştirerek değil, gereksiz unsurları atıp yerine doğayla dost alternatifler kullanarak bunu gerçekleştirecek.”

Ayrıntılı bilgi için https://www.samsung.com/tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page