top of page

Toprak altından sergi salonuna

Sultanahmet’teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde ilginç bir sergi açıldı. 26 Kasım’a kadar açık kalacak sergi de İstanbul’da özellikle son dönemdeki kazılardan elde edilen eserler tanıtılıyor.

“İstanbul Kazıları” adını taşıyan serginin açılışını İstanbul Valisi Davut Gül yaptı. Vali Gül, açılışta yaptığı konuşmada, Anadolu’nun zengin coğrafyasında kazılan her yerde arkeolojik kalıntılarla karşılaşıldığını, bu eserlerin de müzelerde sergilendiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da, “İstanbul’umuz her alanda olduğu gibi arkeolojik tarih alanında da dünyanın en önemli merkezlerinden birisi. Bu kültürel mirasın yerli yabancı meraklıların görülmesin istedik” derken Türkiye’de yaklaşık 800 noktada arkeolojik kazılar yapıldığını, 140 alanda da çalışmaların 12 ay boyunca sürekli devam ettiği vurguladı.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz da İstanbul’daki kazıların yaklaşık 100 yıllık bir tarihe sahip olduğunu, sergide ise son 20 yıla ait Marmaray ve benzeri kazıların özetinin, hem objelerin hem de fotoğrafların yer aldığını açıkladı.

“İstanbul Kazıları” adlı serginin yönetmenliğini Coşkun Yılmaz yaptı. Düzenleme kurulunda Topkapı Sarayı Müzesi Eski Müdürü Ayşe Erdoğdu, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Ayşin Deniz Kuru, TİEM Müdürü Ekrem Aytar, Mümin Yıldıztaş ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Rahmi Asal görev aldı. Serginin açılışında konuklara sunulan ikramları Zeytinburnu Mehmet İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğrencileri hazırladı ve servis yaptı.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page