top of page

Güney Amerika’nın kapısının anahtarını getirdik

Türkiye ile Paraguay arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve iş insanlarının temaslarının artması için Paraguay- Türkiye Ticaret Odası kuruldu. Ticaret Odasının adı da "Camara de Comercio Paraguay-Türkiye" kısaca CAPATURK olarak konuldu. CAPATURK’e başkanı olarak da iş insanı Rodrigo Samaniego seçildi. Başkan Rodrigo Samaniego, iki ülke arasındaki temasların artması amacı ile ülkemize geldi. 33 yaşındaki genç başkan “Türkiye’ye Güney Amerika’nın Kapısının anahtarını getirdik” mottosu ile bazı kurum ve kuruluşlara tanışma ziyaretlerine başladı.


Paraguay'ın başkenti Asuncion'da önemli iş insanlarının kurduğu CAPATURK’ün ilk toplantısı, Paraguay Sanayi ve Ticaret Bakanı Luis Castiglioni, Türkiye'nin Asuncion Büyükelçisi Serhat Aksen’in katılımıyla geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Toplantıda 2 ülke iş insanlarını birlikte iş yapmaları için kollar sıvandı. Bu nedenle de Başkan Rodrigo Samaniego 3 kurucu üye ile birlikte Türkiye’ye geldi. Ülkesinde çok farkı alanlarda uluslararası ticaret yapan bir iş insanı olarak bilinen Samaiego Türkiye’ye Güney Amerika ülkelerinin anahtarını getirdiği iddia ederek şöyle konuştu;

“Paraguay il Türkiye arasında karşılıklı yatırımların korunması ve çifte vergilendirme konularında karşılıklı anlaşmaların imzalanmasının arifesindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti bizim ülkemize anlaşmanın şartlarını gönderdi. Bizim hükümetimiz de bu anlaşma üzerinde çalışmalar yapıyor. En kısa sürede imzalanacak. Bu 2 ülkenin ticaretine bir ivme kazandıracak. Biz 1991 yılında Paraguay, Brezilya, Arjantin ve Uruguay olarak MERCOSU adı verilen bir birlik oluşturduk. Şili ve Bolivya’da bu birliğe şimdilik aday. Bu oluşum Türk yatırımcıları ve iş insanları için fırsat. Çünkü bir anda Güney Amerika kıtasının dev ülkeleri ile partnerlik yapma ve ürünleri bu ülkelerde pazarlama şansı doğuyor. Bu nedenle ben bunu Güney Amerika’nın anahtarı getirdik diye yorumluyorum.”

Sinerji Yatacağız

Et, turizm, televizyonların spor kanalları yayıncılığı, start-up, eko sistem, sağlık ve teknoloji, okul ve ofis ekipmanları üreten şirketleri olan var. Rodrigo Samaniego, Capaturk nasıl kuruldu? diye soranlara da “Paraguaylı iş insanları ile Türk iş insanlarının ortak bir çatı altında çok daha fazla sinerji yaratacakları fikrini ortaya attım. Ülkemin belli başlı iş insanları toplandık onlarda fikri benimsedi. "Camara de Comercio Paraguay-Türkiye"yi kurduk. 19 Kurucu üyemiz var. Hatta kurucular arasında uluslara arası ticaret yapan Amerika ve Paraguay’da yaşayan Türk iş insanı Rüçhan Eroğlu’da var. Hemen işe koyulduk. Türkiye'nin Asuncion Büyükelçisi Serhat Aksen bizi bu konuda çok destekledi. Hiç vakit kaybetmeden 3 kurucu üye ile birlikte Türkiye’ye geldik. Ayağımızın tozu ile temaslara başladık. İlk olarak DEİK’iz ziyaret ettik. Şimdi İTO ile görüşeceğiz. TÜRSAB da var sırada. İki ülke karşılıklı turizm yapılması için çalışmalar yürütüyoruz. Paraguay Türkiye’ye et, canlı hayvan, bizim dünyaca ünlü çayımız Mate, odun kömürü, soya ürünler ve deri satmak amacındayız. Türkiye’den de demir çelik, otomotiv yan sanayi ürünleri medikal ürünler taleplerinde bulunabiliriz.

Kadınlar CAPATURK’ü Çok Destekliyor

Rodrigo Samaniego CAPATURK’ün kurulmasının Paraguaylı iş insanlarını yanı sıra ev kadınlarının da yürekten desteklediğini belirterek “Ev kadınlarının Ticaret Odasını neden sevindiklerini anlamak şaşırtıcı gibi gelebilir. Ama nedeni Türkiye sevgisi. Bu sevgi nereden geliyor? derseniz. Ülkemizde yayımlanan Türk dizileri sayesinde. 1001 Gece, Yasak Elma ve Mucize Doktor adlı dizileri izlemek Paraguay da çok moda. Tüm evlerde ilgiyle izleniyor. Hatta yeni doğan çocukların ön adları bu dizlerdeki karakterlerin isimlerinden konuyor. Paraguay’da Türkiye merakı nedeniyle bu yazdan itibaren Türkiye’ye gelecek turist sayısında belirgin artış olacaktır” dedi.

Detaylı bilgi; Cahit AKYOL 0532 443 40 24

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page