top of page

“Güvenli Nefes Alanı” yaratan ürün Türkiye’den

Dünyada bir ilk:

SARS CoV-2 Virüsünü Yüzde 99 Oranında Filtre Ettiği

Üniversite Testiyle Saptanan Hava Temizleme Cihazı Geliştirildi!Dünya gündeminin ilk sırasında yer alan COVID-19 salgın hastalığı ile ilgili umut veren haber, Türkiye’den geldi. Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi, İnönü Üniversitesi, Bağımsız Mikrobiyoloji Laboratuvarı Microbiota ve Avrupa Alerji Araştırmaları Merkezi (ECARF) testlerini yaptıran Froumann Profesyonel Hava Temizleme Cihazları Covid-19 salgınıyla mücadelede bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış veriler ortaya koydu. Profesyonel Hava Temizleme Ürünü Froumann, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Yetkilendirilmiş COVID-19 Tanı Laboratuvarı olan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı’ndan “Cihazın orta kademede (3. kademe) çalışıyorken çok yüksek yoğunluklu virüs taşıyan aerosolleri yüzde 99 oranında filtre edebildiği saptanmıştır” ibareli test raporunu aldı. Böylece Froumann, geliştirdiği bu hava temizleme teknolojisi ile SARS CoV-2 Virüsünü yüzde 99 oranında filtre ettiğini üniversite testiyle kanıtlayan ilk marka oldu.

İşadamı Burak Yakupoğlu’nun kurucusu ve CEO’su olduğu Froumann Profesyonel Hava Temizleme Ürünleri, sahip olduğu üniversite raporları sonrası ev, ofis ve kamuya açık alanlar için umut oldu. Küçük ve büyük metrekareli tüm kapalı alanlarda virüs, bakteri, toz, alerjen ve kimyasallar gibi havada uzun süre asılı kalabilen tüm kirleticileri filtreleyerek temizleyen, ev ve ofislerde yüzde 99 oranında “güvenli nefes alanı” yaratan Froumann Hava Temizleme Sistemleri, havayı nefes hizasından çekme özelliği ile de dünyada bir başka ilke imza attı.

Yapılan testler ile, Froumann Hava Temizleme Sistemleri’nin geliştirdiği teknoloji ve ürünlerin; SARS Cov-2 virüsü dahil 0,3 mikrona kadar havadaki tüm partikülleri filtre ederek, kullanıldığı ortamdaki havayı temizlediği kanıtlandı. Ürünün sahip olduğu; üç aşamalı filtre sistemi, sızdırmazlık ile ilgili kullanılan tasarım, Eurovent sertifikalı HEPA H14 filtre teknolojisi ve doğru hava akım hızı, “güvenli nefes alanı” oluşturan kritik unsurların başında geliyor. Endüstiriyel Mikrobiyoloji alanından Prof. Dr. Ahmet Çabuk da virüs taşıyan aerosolleri yüzde 99 oranında filtre ettiği saptanan cihazın, havayı nefes hizasından çeken tasarımı sayesinde kapalı alanlarda mikrobiyal yükü azaltmada etkili olduğunu söyledi.

Detaylı Test Raporuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

“Havayı nefes hizasından çeken tasarım, salgının hızlı yayılımının önüne geçecek çok önemli bir adım”

Küçük ve büyük metrekareli tüm kapalı alanlarda virüs, bakteri, toz, alerjen ve kimyasallar gibi havada uzun süre asılı kalabilen tüm kirleticileri tutarak ev ve ofislerde yüzde 99 oranında güvenli nefes alanı yaratan Froumann Profesyonel Hava Temizleme Sistemleri, nefes hizasından kirli havayı çekme özelliği ile de dünyada bir başka ilke imza attı. Ocak 2020’de çalışmalarına başlanan Froumann ürünleri pandemi dönemi yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen ilk cihaz olma özelliği de taşıyor.

Birçok hava temizleme ürününün yere çok yakın seviyeden hava çekişi yaptığına dikkat çeken Froumann Kurucusu ve CEO’su Burak Yakupoğlu ”Geliştirdiğimiz ürünlerleSARS CoV-2 Virüsünü yüzde 99 oranında filtre ettiğini üniversite testiyle ilk kanıtlayan firma olarakbu anlamda dünyada bir ilke imza atmaktan gurur duyuyoruz. SARS CoV-2 virüsü taşıyan ve yayan bireylerin, konuşmaları esnasında ortama saçtıkları damlacıkların solunması ile bulaşan COVID-19 için yapılan çalışmalar, nefes hizasından bir filtrasyonu zorunlu kılmaktaydı. Bu alanda da ilk olmak bizi yeni Ar-Ge çalışmaları için yüreklendirdi” dedi.

Kamuya açık alanlar başta olmak üzere hastaneler, eğitim kurumları, ofisler, evler ve tüm yaşam alanlarındaki hava temizliğinin toplum sağlığı açısından büyük önem arz ettiğini ve pandemi ilan edilen bu dönemde kapalı mekanlardaki havanın yeterince sağlıklı olmamasının kitlesel salgınların önemli bir tetikleyicisi konumuna geldiğine de dikkat çeken Yakupoğlu: “İnönü Üniversitesi ile yapılan SARS-CoV2 Virüsünü Temizleme Etkinliği Analiz Raporu bizi çok heyecanlandırdı. Yeryüzündeki canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için gereken en önemli iki etken hava ve sudur. Havada başta oksijen olmak üzere bizim için yaşamsal önemi olan gazların yanısıra hava kalitesine bağlı olarak sağlığımızı olumsuz etkileyen pekçok irili ufaklı partiküller, bioaresol halinde mikroorganizmalar ve toksik gazlar bulunmaktadır. COVID-19 virüsünün boyutu 0,2 mikron çapındadır ancak havaya nefes yoluyla çıkan bioaerosollere tutunarak yayılması sebebiyle boyutu 0,3 mikron civarına gelmektedir. Yüksek verimli HEPA filtrelerin 0,3 mikron boyutlarındaki partikülleri yüzde 99 oranında temizlediği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra NASA Uzay Ajansı’nın 2016 yılında HEPA* filtrelerin partikül tutma verimliliği ile ilgili yapmış olduğu çalışmada HEPA filtrelerin 0,01 mikron boyutundaki nano partikülleri dahi yüzde 99 verimlilik ile tutabildiği kanıtlanmıştır. Froumann Hava Temizleme Sistemleri, içerisinde kullanılan H14 yüksek verimli HEPA filtreler sayesinde virüs ve bakteriler dahil olmak üzere ortam havasındaki mikrobiyal yükü temizlemekte ve güvenli bir nefes alanı yaratmaktadır” dedi.

Birçok hastalık soluduğumuz kalitesiz iç ve dış mekan havasından kaynaklanıyor

Günümüzde yaşanan salgın elbette sonsuz değil ancak soluduğumuz havanın temizliği pandemi dönemi sona erdiğinde de önemli olmaya devam edecek. Yakupoğlu, bu konuya dikkat çekerken şunları söyledi: ‘’Düşük kaliteli iç mekan havası, sağlığımızı düşük kaliteli dış ortam havası kadar olumsuz etkiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı bilgilere göre, kalp hastalığı, akciğer kanseri ve astım gibi solunum yolu hastalıkları riski, daha temiz bir hava soluyarak azaltılabiliyor. Ayrıca araştırmalar, performans kaybı, yorgunluk, alerjik hastalıklar ve sık gribal hastalıklara yakalanma sebebimizin, vakit geçirdiğimiz ortamın kalitesiz havasından kaynaklandığını belirtiyor. Havadaki kirleticileri ortadan kaldıran hava temizleyiciler, kalitesiz iç mekan havası soluma kaynaklı sağlık problemlerini büyük ölçüde azaltıyor. Bu nedenle sadece salgın dönemlerinde değil, hayat kalitemizin artması için bu tür profesyonel hava temizleme sistemlerinin önemine dikkat çekmek görevimiz.’’

Froumann Profesyonel Hava Temizleme ürün grubu içinde 100’den 300 metrekareye kadar farklı büyüklüklerdeki mekanlar için geliştirilmiş 5 farklı model (N100 SDS, N90 SDS, N100, N90, N80) bulunmaktadır.

N100 Profesyonel Hava Temizleme Cihazlarıçoklu filtreleme sistemine sahiptir ve diğer tüm hava temizleme sistemlerinden farklı olarak, nefes hizasından kirli havayı çekecek şekilde tasarlanmıştır. Özel geliştirilmiş çoklu filtre sistemi sayesinde bulunduğu ortamın havasını tüm zararlı bakterilerden, virüslerden, tozdan, kimyasal hava kirleticilerden ve hoş olmayan kokulardan temizler. 1.000 m3’lük (yaklaşık 300 metrekare) geniş iç mekanlar için etkili hava temizliği sağlamasından dolayı büyük yapılar, açık ofisler ve geniş alanlar için idealdir.

H14 HEPA filtre sayesinde havadaki 0,3 mikron ve daha büyük tüm partikülleri ultra hassas filtreleme yaparak, yüzde 99,97 verimlilikte tutma özelliğine sahiptir. Ayrıca sahip olduğu Aktif Karbon Filtre ile ortam havasındaki kokuları ve uçucu organik bileşenleri (VoC) yüzde 99 oranında azaltır. Tüm Froumann Hava Temizleme Cihazları Avrupa Alerji Araştırmaları Merkezi (ECARF) tarafından astım ve alerji dostu ürün olarak sertifikalandırılmıştır.

Covid-19 salgınıyla mücadelede bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış veriler ortaya kondu

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümütarafından N80, N90 ve N100 cihazları ile yapılan analizler sonucunda, cihazların 1m³havadaki mikroorganizmaları filtre edebilme oranının minimum yüzde 98,84 ile maksimum yüzde 100 oranı arasında olduğu belirlenmiştir.

Detaylı bilgi: Yapılan analizler sonucunda, cihazların 1 m³havadaki mikroorganizmaları filtre edebilme oranı minimum yüzde 98,84 ile maksimum yüzde 100 oranı arasındadır. Froumann N80 model hava temizleme cihazı 3. kademede bakterileri yüzde 98,44L küf ve mayaları yüzde 99.89 oranında filtreleyerek azaltırken, 5. kademede bakterileri yüzde 98,52; fungal yükü (maya-küf) yüzde 99,22 oranında filtreleyip azaltmaktadır. Froumann N80 cihazının m3 havadaki mikroorganizmaları filtreleme oranı ortalama yüzde 99,02'dir. Froumann N90 model hava temizleme cihazı 3. kademede bakterileri 98,21L küf ve mayaları yüzde 99.63 oranında filtreleyerek azaltırken, 5. kademede bakterileri yüzde 100; fungal yükü (maya-küf) yüzde 99,82 oranında filtreleyip azaltmaktadır. Froumann N90 cihazının 1m³havadaki mikroorganizmaları filtreleme oranı ortalama yüzde 99.42'dir. Froumann N100 model hava temizleme cihazı 3. kademede bakterileri 98,75L küf ve mayaları yüzde 99.48 oranında filtreleyerek azaltırken, 5. kademede bakterileri yüzde 100; fungal yükü (maya-küf) yüzde 99.47 oranında filtreleyip azaltmaktadır. Froumann N100 cihazının 1m³ havadaki mikroorganizmaları filtreleme oranı ortalama yüzde 99,50'dir.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı tarafından, Dünya Sağlık Örgütü yönergelerine göre SARS Cov-2 virüsü ile yapılan testlerde, Froumann hava temizleme cihazlarının virüsleri yüzde 99 oranında filtre edebildiği belirlenmiştir.

Bağımsız mikrobiyoloji laboratuvarı Microbiota tarafından analizleri gerçekleştirilen Froumann N90

model hava temizleme cihaz ile ortam havasında bulunan mikrobial yükün yüzde 85-99 arasında bir

değerde cihaz tarafından filtrelenerek havayı temizlediği belirlenmiştir.

Detaylı bilgi: Froumann N90 model hava temizleme cihazının ortamda bulunan mikrobiyal yükün kontrolünde ve etkin olarak azaltılmasında etkili olduğu belirlenmiştir. Hava temizleme cihazı 3. ve 5. kademede çalıştırıldığında mikrobiyal yükteki ve partikül sayısındaki azalmanın yakın değerlerde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Froumann N90 model hava temizleme cihazı ile hem bir ortamın normal koşullarda sahip olduğu mikrobiyal yükü, hem de mikrobiyal yükün artması durumunda etkin biçimde havadaki mikroorganizmaları temizleyebildiği belirlenmiştir. Çalışmalarda partikül ölçme cihazı ile eş zamanlı yapılan testlerde 0.3 µm çapındaki partikül boyutu sayısı ile mikrobiyal yük arasında korelasyon olduğu tespit edilmiş olup her iki testin sonuçları birbirini desteklemektedir. Analizleri gerçekleştirilen Froumann N90 model hava temizleme cihaz ile ortam havasında bulunan mikrobiyal yükün yüzde 85-99 arasında bir değerde cihaz tarafından tutularak havayı temizlediği belirlenmiştir.

Avrupa Alerji Araştırmaları Merkezi(ECARF)tarafından, Froumann N90 model cihazı için ECARF kalite kriterlerine göre sertifika testleri yapılmıştır. Yapılan testlerde Froumann N90 model hava temizleme cihazı testleri başarı ile geçmiş “Güvenilir alerji dostu cihaz ’’ ECARF sertifikasını alarak Almanya’daki laboratuvardan sertifika alan ilk Türk firma oldu.

Froumann Profesyonel Hava Temizleme Sistemleri Hakkında

Ev, ofis ve kamuya açık alanlar başta olmak tüm yaşam alanlarında ölçümlenebilir, güvenli nefes alanları yaratma misyonuyla hareket eden Froumann Profesyonel Hava Temizleme Sistemleri, Elson Hava Teknolojileri Sanayi A.Ş. tarafından Türkiye’de üretilmektedir.

Froumann markası ile üretilen tüm profesyonel hava temizleme cihazları Avrupa Birliği standartları ve normlarına göre ve üniversite işbirlikleri çerçevesinde, şirketin danışman akademisyenleri ve Türk mühendisler tarafından geliştirilmiştir.

Hava Temizleme Cihazları Hakkında:

Hava temizleme cihazları, iç mekan hava kalitesini artırmak için kapalı alan içerisinde bulunan havadaki virüs, bakteri, alerjenler, kirletici partikülleri filtreleyip, temizlenmiş havayı odaya veren cihazlardır. Montaj gerektirmeyen ve herhangi bir havalandırma sistemine bağlı olmadan kullanılabilen bu cihazlar, odalar arası taşınabilme özelliğine sahiptiler.

8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page