top of page

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul / 2019 sona erdi

Güncelleme tarihi: 8 Oca 2020

MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL İLKBAHAR/YAZ 2020 SEZONU SONA ERDİ

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul İlkbahar/Yaz 2020 sezonu 8-11 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) organizasyonuyla Zorlu PSM’de gerçekleşti. İstanbul’da moda haftasının 10. yılını da onurlandıran etkinlik bu sezon”Together” teması ile moda endüstrisinin tüm paydaşlarını güçlerini birleştirmeye ve tek bir moda platformu etrafında yaratıcılığı paylaşmaya davet etti.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında 14. sezonda koleksiyonlarını sergileyen marka ve tasarımcılar arasında BAĞZIBAĞLI PRIVÉ X ÖZLEM ERKAN, BARBIE by ÇİĞDEM AKIN, CAN YUNUS ÇETİNKAYA, CEREN OCAK, EXQUISE, GOKHANYAVAS, HEMINGTON, JOIN US, KITH&KIN, LUG VON SIGA, MEHMET KORKMAZ, MEHTAP ELAİDİ, MEHTAP ELAİDİ X LENZING™ ECOVERO™, Mercedes-Benz presents MiiN by KADİR KILIÇ, MERT ERKAN, MURAT AYTULUM, NATALIE KOLYOZYAN, NEW GEN by İMA, NİYAZİ ERDOĞAN, ÖNDER ÖZKAN, ÖZLEM SÜER, PIONEERING DESIGNERS I FUTURISTIKLOVER – MEHMET EMİROĞLU – ŞEBNUR GÜNAY, PIONEERING DESIGNERS II EMRE PAKEL – SEYDULLAH YILMAZ, SUDI ETUZ, WRDB DB-BERDAN, Y PLUS by YAKUP BİÇER ve YELDA ASLAN yer aldı.

Hafta boyunca tasarımcılar ve tasarım markaları İlkbahar/Yaz 2020 hem koleksiyonlarını sundular, hem de The Core Istanbul çatısı altında satış odaklı buluşmalar gerçekleştirdiler. Her gün ortalama 5.000 ziyaretçi olmak üzere hafta boyunca toplam 20.000’den fazla ziyaretçi defile ve sunumları takip etti.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul ile eş zamanlı ve aynı mekânda gerçekleşen, 5 yıldır yerli ve yabancı satın alma sorumlularını, genç moda girişimcilerini, moda basını mensuplarını bir çatı altında buluşturan ve yeni işbirliklerine zemin hazırlayan The Core Istanbul, bu sezon 10-11 Ekim tarihleri arasında misafirlerini ağırladı. 20’nin üzerinde köklü ve gelişmekte olan tasarımcının yanı sıra 10’a yakın tasarım markasının katılımıyla moda endüstrisine güncel ve yaratıcı çözümler sunan The Core Istanbul, bu sezon “Meet the Talents” alanında genç ve yetenekli Türk tasarımcıların hazırladıkları, sınırlı sayıda tasarımı da sektör profesyonelleri ile buluşturdu.

Londra, Milano, Varşova, Riyad ve Madrid gibi farklı şehirlerden Harvey Nichols Riyad, Studio Zeta ve Rainbowwawe gibi dünya çapında prestijli mağaza ve showroom’ları temsilen gelen uluslararası satın alma sorumluları, 2 gün boyunca Türk marka ve tasarımcılarla tanışma fırsatı buldular.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, “Together” teması doğrultusunda günümüz moda endüstrisine alternatif bakış açıları sunan, modanın farklı alanlarına ışık tutan ilham veren konuşmacılar ve çarpıcı panellerle daha da zenginleşti. 8-9 Ekim tarihleri arasında Zorlu PSM’de bulunan Sky Lounge’da gerçekleşen paneller, moda endüstrisinin farklı alanlarına dokunan isimleri bir araya getirerek disiplinler arası bir perspektif ve moda belleği sundu.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un 14. sezon takviminde moda endüstrisinin tecrübeli isimlerinin yanı sıra, yetenekli genç tasarımcılar da ağırlıklı olarak dikkat çektiler. Bu sezon ilk defa “Pioneering Designers” seçkisi ile genç ve yetenekli tasarımcılar, karma defileler ile koleksiyonlarını sundular. Pioneering Designers I’de Futuristiklover – Mehmet Emiroğlu – Şebnur Günay, Pioneering Designers 2’de ise Emre Pakel – Seydullah Yılmaz İlkbahar/Yaz 2020 koleksiyonlarını MBFWI podyumuna taşıdılar. Her sezon desteklediği tasarımcının defilesini sunan etkinlik isim sponsoru Mercedes-Benz Türk, bu sezonda Türk moda sektörünün parlayan isimlerinden Kadir Kılıç’ın İlkbahar/Yaz 2020 koleksiyonunu “Mercedes-Benz presents MiiN by Kadir Kılıç” ismiyle sundu.

Rakamlarla Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul:

Mercedes-Benz Lounge bu sezon toplamda yaklaşık 4.000’in üzerinde davetliyi ağırladı. Ayrıca Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul araçları, tüm hafta etkinlik misafirlerinin ulaşımını kolaylaştırmak için İstanbul sokaklarındaydı.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul resmi sponsorlarından AliExpress, All Stylish All Turkish söylemiyle hafta boyunca standında ziyaretçilerini karşıladı ve Türk modasını dünyaya tanıtmak için yurt dışından davet ettiği global moda fenomenlerini ağırladı. Hafta kapsamında ExpressFashion Paneli’ne de katılan AliExpress, Türkiye’nin moda sektöründeki e-ihracatının hızlı artışı ile sosyal medyanın bu büyümedeki katkısının önemini masaya yatırdı.

Etkinlik resmi sponsorlarından DHL, şirket hedefi olarak benimsenen “2050 yılında sıfır emisyon” amaçlayan Go Green yaklaşımını, standında sergiledi. Ayrıca dört gün boyunca moda dünyasının kalbinin attığı bu etkinliğin hikayesini dijital dünyada yaratıcı bir bakış açısıyla yeniden yazmak üzere son dönemde moda severlerin yakından takip ettiği moda illüstratörü Mustafa Soydan, DHL standındaydı.

Etkinliğin ana sponsorlarından Dyson, bu sene kuliste yerini alırken, tüm saç tasarımları Dyson Supersonic saç kurutma makinesi ile hazırlandı. Hızlı kurutma özelliği ve akıllı ısı teknolojisiyle saçın parlaklığını koruyan Dyson Supersonic, yeniden tasarlanan başlıklarıyla Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un kulisinde saç stilistlerinin en büyük yardımcısı oldu.

LENZING™ ECOVERO™ Viskon elyafının doğaya duyarlı olmasından yola çıkılarak hayata geçirilen “Doğanın Renkleri Kaybolmasın” kampanyası doğrultusunda, ünlü tasarımcı Mehtap Elaidi tarafından, “MEHTAP ELAİDİ x LENZING™ ECOVERO™ Kapsül Koleksiyonu” hazırlandı. 10 Ekim Perşembe günü the Seed’de düzenlenen prezantasyonda, Elaidi’nin tasarımları, ‘See now, Buy now’ olarak, giysilerin yanındaki QR kod aracılığıyla satışa sunuldu. Koleksiyonun satışından elde edilen gelirin bir kısmı ÇEKÜL Vakfı’nın Eğitim Birimi olan Bilgi Ağacı’nın Ekim-Kasım-Aralık aylarında yürüteceği doğal ve kültürel miras eğitimlerine aktarıldı.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, bu sezon altıncı defa Zorlu Performans Sanatları Merkezi ve Zorlu Center’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. Etkinlik sponsorlarının tanıtım standlarına ev sahipliği yapan ve misafirlerin alana girişlerini düzenleyenZone alanı toplam 1200 metrekare, basın mensuplarının rahatça çalışabilmesi için düzenlenen “Press Lounge” alanı ise toplam 300 metrekare büyüklüğündeydi.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul resmi Saç Tasarım Sponsoru L’Oréal Professionnel, 100’ü aşkın kuaförüyle toplam 24 defilenin saç uygulamasını L’Oréal Professionnel ürünleriyle gerçekleştirdi.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul resmi tedarikçilerinden M.A.C Cosmetics, 27 makyaj sanatçısı ile toplam 19 defilenin makyaj uygulamasını üstlendi. Hafta boyunca modellere yüzlerce ürün uygulandı.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul ekibi, hafta boyunca Brand Who tasarımıt-shirtleri ile etkinlik alanındaydı.

Etkinlik boyunca katılımcılara, 5.000 kutu Red Bull ile hazırlanan özel tarifli kokteyller ikram edildi. Gün boyunca The Zone alanında gerçekleşen DJ performansları da katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un Tedarik Sponsorlarından Damla, moda severlere 10.000 adet cam şişe Damla Su ve 5.000 adet cam şişe sodaikram etti.

Bu sezon 7. defa günlük MBFWI gazetesi “ALEM MBFWI”yi hazırlayan ALEM ekibi, hafta boyunca tasarımcılarla röportajlara, moda haberlerine ve etkinlikten en güncel bilgilere gazetelerinde yer vererek toplamda 20.000’in üzerinde okuyucuya ulaştılar.

MBFWI kapsamında, 1000 metrekarelik alanda kurulan, oturarak toplam 672 kişi kapasiteli, 28 metre uzunluğundaki Runway alanında 12 defile ve 1 seminer gerçekleştirildi. 300 metrekarelik alana sahip, 280 kişi oturarak ya da 400 kişi ayakta kapasiteli Studio alanı ise toplam 10 mini defileye ev sahipliği yaptı. Ayrıca moda haftası kapsamında 5 offsite defile yapıldı.

Etkinlik alanı 300 kişilik bir prodüksiyon ekibi tarafından yönetilirken, hafta boyunca yaklaşık 5.000 kişilik bir ekip farklı görevlerde yer alarak kusursuz bir moda haftası için çalıştılar.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, Mercedes-Benz’in isim sponsorluğunun yanı sıra; AliExpress, DHL, Dyson, Lenzing™ Ecovero™’nun resmi sponsorluğunda; Zorlu Center ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin desteğiyle ve tedarikçi sponsorlar Brand Who, Damla, Llook, L’Oréal Professionnel ve M.A.C Cosmetics’in katkılarıyla gerçekleştirilmektedir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page